عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه، جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود داشته باشید.

به روایت تصویر

از گوشه و کنار دنیا ...

m11

فاتح ماه، نیل آرمسترانگ

p3

پارک ملی یلو استون

ژاپن پوشیده از شکوفه های گیلاس

ژاپن پوشیده از شکوفه های گیلاس

p10

طوفان آیرنه

nn

تصاویر منتخب مسابقه مسافر نشنال جئوگرافیک ۲۰۱۳

آخرین دیدگاه ها

آخرین نظرات خوانندگان عزیز و گرامی ...

 • فریبا : خیلی تاثیر گذار و ناراحت کنندست . . . . ....
 • فریبا : فقط یک شعر زندگی عرصه ی یکتای هنرمندی ماست هر کسی ن...
 • سعید : آقا آرش شما همه رو مثل خودت نبین از کجا میدونی ما هم مثل تو عمرمون رو پوچ هدر می...
 • آرش : آها! حتما ما الان خیلی از زندگی درک داریم و از عمری که دیگه تکرار نمیشه بن بست ا...
 • منیری : محمد خان من و تو و همه ی جوونای این مملکت به حساب فرمایش شما چه گلی به سر عمرمو...
 • محمد : این بد بخت ها هم سر کارن. مدت عمری که دوباره تکرار نمیشه رو سر چیزهای هیچ و پوچ...
 • معصومه : خییییییییلی جالب بود...

برج کج پیزا

نسخه قابل چاپ

یکی از عجایب جهانی قرون وسطی برج کج پیزا میباشد که در ناحیه ی توسکانی ایتالیا و در میدان کلیسای جامع شهر پیزا واقع شده است . این برج هم اکنون متمایل به سمت جنوب غربی و در زاویه ی ۳٫۹۷ درجه واقع شده است . در ابتدا قرار بوده که این برج بطور عمود ی ساخته شود اما چون بستر زمین سست و ضعیف بود برج بصورت کج ایستاد . بلندی این برج از سطح زمین در کوتاهترین سمتش ۵۵٫۸۶ متر و در بلندترین قسمت ۵۶٫۷۰ متر میباشد و وزنی در حدود ۱۴٫۵۰۰ تن دارد .

تاریخچه :

بر اساس گفته های ناموثق منشی گالیله ۲ گلوله با جرم های متفاوت را از بالای این برج به طور همزمان رها کرد تا این نظریه که سرعت سقوط اجسام از جرمشان مستقل است را ثابت کند !

pizza 1 برج كج پيزا

برج پیزا که یک اثر هنری نیز هست ساختنش ۱۷۷ سال بطول انجامید و اولین طبقه ی آن در سال ۱۱۷۳ ساخته شد که از سنگ مرمر سفید با ستون های بزرگ و زیبا بود و به قوسهایی منتهی میشد . در سال ۱۱۷۸ بعد از آنکه کار طبقه ی سوم به اتمام رسید به علت پــی ناپایدار و ضعیفش برج نشست کرد و پس از آن ساخت و سازش قریب به یک قرن متوقف شد . در این سال ها برج پیزا در گیر جنگ های جنوا ، لوکا و فلورانس بود و فقط در سال ۱۱۹۸ به طور موقت ساعتهایی را در طبقه ی سوم آن نصب کردند .

pizza 3 برج كج پيزا

مهندسین آن زمان برای آنکه بتوانند کج بودن برج را جبران کنند یک طرف از طبقات آن را از طرف دیگر بلندتر ساختند اما برج به طرف دیگر خم شد . در سال ۱۲۸۴ ساخت برج دوباره متوفق شد تا سال ۱۳۱۹ که طبقه ی هفتم آن را کامل کردند . در سال ۱۳۷۲ شخصی به نام توماس آندره پیزانو هفت زنگ به سبک رومی را برای این برج طراحی کرد که هر کدام از آنها گویای یک نت موسیقی است . نام و وزن هر کدام از زنگها به شرح زیر است :

 • زنگ اول : L’assuna با وزن ۳۶۲۰ کیلوگرم
 • زنگ دوم : Crocifisso با وزن ۲۴۶۲ کیلوگرم
 • زنگ سوم : san ranieri با وزن ۱۴۴۸ کیلوگرم
 • زنگ چهارم : La Terza با وزن ۳۰۰ کیلوگرم
 • زنگ پنجم : La Pasquereccia یا La Giustizia ( از عید پاک میآید زیرا در عید پاک از آن استفاده میکردند ) با وزن ۱۰۱۴ کیلوگرم
 • زنگ ششم : Vespruccio با وزن ۱۰۰۰ کیلوگرم
 • زنگ هفتم : Dal Pozzo با وزن ۶۵۲ کیلوگرم ( در آواخر قرن ۱۸ زنگ جدیدی را بجای این زنگ که شکسته بود قرار دادند )

pizza 2 برج كج پيزا

در سال ۱۹۳۴ بنیتو موسیلینی دستور داد که برج پیزا را بصورت عمودی جابجا کنند اما هرچه بتن زیر آن ریختند بدلیل خاک سست و ضعیف پی آن باز هم بصورت کج ایستاد . در سال ۱۹۶۴ دولت ایتالیا بدلیل اهمیت بسیار زیاد این برج در صنعت گردشگری و برای جلوگیری از واژگونی برج تلاش های بسیار کرد به همین دلیل یک گروه چند ملیتی از مهندسان و ریاضیدانان را گرد هم آورد تا به تبادل نظر درباره ی راهای نگهداری برج بپردازند . نتیجه ی این اقدام بسته شدن درب های برج به روی عموم در حدود ۲ دهه بود تا برج را کمی به سمت راست متمایل کنند تا به زاویه ی امن تری برسد و سر انجام پس از یک دهه کار بر روی برج در سال ۲۰۰۱ درب های برج پیزا به روی عموم باز شد و مهندسین اطمینان دادند که برج تا ۳۰۰ سال یگر همچنان پابرجا خواهد بود .

Leaning Tower of Pisa - pizza tower - اطلاعات برج پيزا - ايتاليا - برج كج - برج كج پيزا - برج پيتزا - برج پيزا در ايتاليا - برج پيزاي ايتاليا - تاريخچه برج پيزا - شگفتي هاي جهان - عجايب دنيا - عجايب قرون وسطي - عجايب هفتگانه - پيزا -

اگر این مطلب را مفید ارزیابی کردید لطفا به اشتراک بگذارید.

نظرات کاربران

 1. محجوب می‌گه:

  خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج

 2. رحیمی می‌گه:

  بسیار جالب و آموزنده بود.

دیدگاه شما

worldwonders.ir © 2011 - 2014