برج كج پيزا

يكي از عجايب جهاني قرون وسطي برج كج پيزا ميباشد كه در ناحيه ي توسکانی ايتاليا و در ميدان كليساي جامع شهر پيزا واقع شده است . اين برج هم اكنون متمايل به سمت جنوب غربي و در زاويه ي 3.97 درجه واقع شده است . در ابتدا قرار بوده كه اين برج بطور عمود ي ساخته شود اما چون بستر زمين سست و ضعيف بود برج بصورت كج ايستاد . بلندي اين برج از سطح زمين در كوتاهترين سمتش 55.86 متر و در بلندترين قسمت 56.70 متر ميباشد و وزني در حدود 14.500 تن دارد .

تاريخچه :

بر اساس گفته هاي ناموثق منشي گاليله 2 گلوله با جرم هاي متفاوت را از بالاي اين برج به طور همزمان رها كرد تا اين نظريه كه سرعت سقوط اجسام از جرمشان مستقل است را ثابت كند !

تصويري از برج كج پيزا

برج پيزا كه يك اثر هنري نيز هست ساختنش 177 سال بطول انجاميد و اولين طبقه ي آن در سال 1173 ساخته شد كه از سنگ مرمر سفيد با ستون هاي بزرگ و زيبا بود و به قوسهايي منتهي ميشد . در سال 1178 بعد از آنكه كار طبقه ي سوم به اتمام رسيد به علت پــي ناپايدار و ضعيفش برج نشست كرد و پس از آن ساخت و سازش قريب به يك قرن متوقف شد . در اين سال ها برج پيزا در گير جنگ هاي جنوا ، لوكا و فلورانس بود و فقط در سال 1198 به طور موقت ساعتهايي را در طبقه ي سوم آن نصب كردند .

پله هاي برج پيزا

مهندسين آن زمان براي آنكه بتوانند كج بودن برج را جبران كنند يك طرف از طبقات آن را از طرف ديگر بلندتر ساختند اما برج به طرف ديگر خم شد . در سال 1284 ساخت برج دوباره متوفق شد تا سال 1319 كه طبقه ي هفتم آن را كامل كردند . در سال 1372 شخصي به نام توماس آندره پيزانو هفت زنگ به سبك رومي را براي اين برج طراحي كرد كه هر كدام از آنها گوياي يك نت موسيقي است . نام و وزن هر كدام از زنگها به شرح زير است :

 • زنگ اول : L’assuna با وزن 3620 كيلوگرم
 • زنگ دوم : Crocifisso با وزن 2462 كيلوگرم
 • زنگ سوم : san ranieri با وزن 1448 كيلوگرم
 • زنگ چهارم : La Terza با وزن 300 كيلوگرم
 • زنگ پنجم : La Pasquereccia يا La Giustizia ( از عيد پاك ميآيد زيرا در عيد پاك از آن استفاده ميكردند ) با وزن 1014 كيلوگرم
 • زنگ ششم : Vespruccio با وزن 1000 كيلوگرم
 • زنگ هفتم : Dal Pozzo با وزن 652 كيلوگرم ( در آواخر قرن 18 زنگ جديدي را بجاي اين زنگ كه شكسته بود قرار دادند )

تصويري از برج كج پيزا

در سال 1934 بنيتو موسيليني دستور داد كه برج پيزا را بصورت عمودي جابجا كنند اما هرچه بتن زير آن ريختند بدليل خاك سست و ضعيف پي آن باز هم بصورت كج ايستاد . در سال 1964 دولت ايتاليا بدليل اهميت بسيار زياد اين برج در صنعت گردشگري و براي جلوگيري از واژگوني برج تلاش هاي بسيار كرد به همين دليل يك گروه چند مليتي از مهندسان و رياضيدانان را گرد هم آورد تا به تبادل نظر درباره ي راهاي نگهداري برج بپردازند . نتيجه ي اين اقدام بسته شدن درب هاي برج به روي عموم در حدود 2 دهه بود تا برج را كمي به سمت راست متمايل كنند تا به زاويه ي امن تري برسد و سر انجام پس از يك دهه كار بر روي برج در سال 2001 درب هاي برج پيزا به روي عموم باز شد و مهندسين اطمينان دادند كه برج تا 300 سال يگر همچنان پابرجا خواهد بود .

نظرات کاربران
 1. محجوب می‌گه:

  خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج

 2. رحیمی می‌گه:

  بسیار جالب و آموزنده بود.

 3. محمد می‌گه:

  خیلی جالب بود

 4. احمد فتحی می‌گه:

  برج کج پیزا …
  قرون وسطی ، اوج استبداد مذهب و دانشمندان بیشماری قربانیان خود کامگی های کلیسا بودند.تیکو براهه وکوپرنیک از آزار روحانیون مسیحی در امان نبودند…جولیو برونو در آتش غضب پاپ سوخته شد و گالیله هم به خاطر حقیقت خورشید محوری تا پایان عمر مجبور به خانه نشینی گردید چرا که گفتن واقعیت های هستی ،ایمان را متزلزل و شک در ایمان مذهبی هم با منافع کشیش ها و روحانیون در تضاد بود و هر کس افکارش مترقی وعقایدش با خواسته های کلیسا همخوانی نداشت به جرم الحاد و کفر زنده زنده در آتش سوزانده می شد و چنان جو رعب انگیز و خفقان آوری بوجود آورده بودند که این دوران سیاه را دوران انگیزایسیون یعنی دوران تقتیش عقاید می نامند. برج با عظمت و سر به فلک کشیده پیزا هم از این قافله عقب نبود و با کُرنش ، تعظیم و سر فرود آوردن در برابر کلیسائی که روبروی آن قرار داشت به نوعی تسلیم بی چون و چرای فرامین کلیسا بود و می خواست نشان دهد و بگوید وقتی که من با این ابهت و منزلتم در برابر کلیسا تسلیم هستم دیگر تکلیف شما مردم معلوم است !
  هر ساله عده بیشماری برای دیدن برج کج پیزا به کشور ایتالیا سفر میکنند .جذابیت پیزا در کج بودن و احتمال فرو ریختن آن است و بر این اساس با تمهیدات فراوان همراه با تبلیغات گسترده سعی در جلوگیری از فرو ریختن آن دارند و قرار است با سیمهای فولادی آنرا مهار و به پایه آن بتون تزریق کنند که اخبار همه این موارد باز هم به دیدنی بودن و جذابیت آن می افزاید که اگر فرضاً این برج به صورت عمود بر زمین و کاملاً شاقولی بود هیچکس تمایلی به دیدن آن نداشت و اینک پیزا در رمز و راز خود و با تبسم زیرکانه ای همه توریست های جهان را می پذیرد و به نام آوری خود می بالد ولی با این دلایل گفته شده این برج تاریخی هیچگاه فرو نخواهد ریخت چرا که در زمان ساخته شدنش آنرا به عمد کج کرده اند تا سمبل و نماد قدرت کلیسا باشد .
  این برج شکل فیزیکی گوشت کوبی را دارد که قسمت سنگین ان در زمین است و دسته این گوشت کوب ، ارتفاع و طبقات آن می باشد .
  ابتدا آنرا شاقولی ساختند و سپس در کنار پایه و در سمت کلیسای مذکور چاله ای حفر کردند و آب به آن انداختند تا برج به سمت کلسیا خم شود و بعد با خشکاندن و پُر کردن این چاله تمام شواهد ساخت را محوکردند و تا به امروز همه مردم دنیا در رمز و راز آن سرگردان و شدیداً دلهره فرو ریختن آنرا دارند ! ــ احمد فتحی مدیر وبلاگ اسرار ناب هستی

دیدگاه شما