برج کج پیزا

یکی از عجایب جهان قرون وسطی برج کج پیزا می‌باشد که در ناحیه‌ی توسکانی ایتالیا و در میدان کلیسای جامع شهر پیزا واقع شده است . این برج هم اکنون متمایل به سمت جنوب غربی و در زاویه‌ی ۳٫۹۷ درجه واقع شده است . در ابتدا قرار بوده که این برج بطور عمودی ساخته شود اما چون بستر زمین سست و ضعیف بود برج بصورت کج ایستاد . بلندی این برج از سطح زمین در کوتاهترین سمتش ۵۵٫۸۶ متر و در بلندترین قسمت ۵۶٫۷۰ متر میباشد و وزنی در حدود ۱۴٫۵۰۰ تن دارد.

تاریخچه :

بر اساس گفته‌های ناموثق منشی گالیله ۲ گلوله با جرم‌های متفاوت را از بالای این برج به طور همزمان رها کرد تا این نظریه که سرعت سقوط اجسام از جرمشان مستقل است را ثابت کند!

تصویری از برج کج پیزا

برج پیزا که یک اثر هنری نیز هست ساختنش ۱۷۷ سال بطول انجامید و اولین طبقه‌ی آن در سال ۱۱۷۳ ساخته شد که از سنگ مرمر سفید با ستون‌های بزرگ و زیبا بود و به قوس‌هایی منتهی می‌شد. در سال ۱۱۷۸ بعد از آنکه کار طبقه‌ی سوم به اتمام رسید به علت پی ناپایدار و ضعیفش برج نشست کرد و پس از آن ساخت‌وسازش قریب به یک قرن متوقف شد. در این سال‌ها برج پیزا در گیر جنگ‌های جنوا، لوکا و فلورانس بود و فقط در سال ۱۱۹۸ به طور موقت ساعت‌هایی را در طبقه‌ی سوم آن نصب کردند.

پله های برج پیزا

مهندسین آن زمان برای آنکه بتوانند کج بودن برج را جبران کنند یک طرف از طبقات آن را از طرف دیگر بلندتر ساختند اما برج به طرف دیگر خم شد. در سال ۱۲۸۴ ساخت برج دوباره متوفق شد تا سال ۱۳۱۹ که طبقه‌ی هفتم آن را کامل کردند. در سال ۱۳۷۲ شخصی به نام توماس آندره پیزانو هفت زنگ به سبک رومی را برای این برج طراحی کرد که هر کدام از آنها گویای یک نت موسیقی است. نام و وزن هر کدام از زنگ‌ها به شرح زیر است:

 • زنگ اول: L’assuna با وزن ۳۶۲۰ کیلوگرم
 • زنگ دوم: Crocifisso با وزن ۲۴۶۲ کیلوگرم
 • زنگ سوم: san ranieri با وزن ۱۴۴۸ کیلوگرم
 • زنگ چهارم: La Terza با وزن ۳۰۰ کیلوگرم
 • زنگ پنجم: La Pasquereccia یا La Giustizia ( از عید پاک میآید زیرا در عید پاک از آن استفاده میکردند ) با وزن ۱۰۱۴ کیلوگرم
 • زنگ ششم: Vespruccio با وزن ۱۰۰۰ کیلوگرم
 • زنگ هفتم: Dal Pozzo با وزن ۶۵۲ کیلوگرم ( در آواخر قرن ۱۸ زنگ جدیدی را بجای این زنگ که شکسته بود قرار دادند )

تصویری از برج کج پیزا

در سال ۱۹۳۴ بنیتو موسیلینی دستور داد که برج پیزا را بصورت عمودی جابه‌جا کنند اما هرچه بتن زیر آن ریختند بدلیل خاک سست و ضعیف پی آن باز هم بصورت کج ایستاد. در سال ۱۹۶۴ دولت ایتالیا بدلیل اهمیت بسیار زیاد این برج در صنعت گردشگری و برای جلوگیری از واژگونی برج تلاش‌های بسیار کرد به همین دلیل یک گروه چند ملیتی از مهندسان و ریاضیدانان را گرد هم آورد تا به تبادل نظر درباره‌ی راهای نگهداری برج بپردازند. نتیجه‌ی این اقدام بسته شدن درب‌های برج به روی عموم در حدود ۲ دهه بود تا برج را کمی به سمت راست متمایل کنند تا به زاویه‌ی امن تری برسد و سر انجام پس از یک دهه کار بر روی برج در سال ۲۰۰۱ درب‌های برج پیزا به روی عموم باز شد و مهندسین اطمینان دادند که برج تا ۳۰۰ سال دیگر همچنان پابرجا خواهد بود.


برج کج پیزا یکی از عجایب قرون وسطی می‌باشد.

خواندن دیگر عجایب هفتگانه قرون وسطی را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. ارگ قاهره – مصر
 2. کلونی ابی – فرانسه
 3. کلیسای جامع الی – انگلستان
 4. دیوار بزرگ چین – چین
 5. ایا صوفیه – ترکیه
 6. کامل الشکوفه – مصر
 7. برج پیزا – ایتالیا
 8. برج نانجینگ – چین
 9. کولوسئوم روم – ایتالیا
 10. استون هنج – انگلستان
 11. تاج محل – هند
نظرات کاربران
 1. محجوب می‌گه:

  خشت اول گر نهد معمار کج تا ثریا میرود دیوار کج

 2. رحیمی می‌گه:

  بسیار جالب و آموزنده بود.

 3. محمد می‌گه:

  خیلی جالب بود

 4. احمد فتحی می‌گه:

  برج کج پیزا …
  قرون وسطی ، اوج استبداد مذهب و دانشمندان بیشماری قربانیان خود کامگی های کلیسا بودند.تیکو براهه وکوپرنیک از آزار روحانیون مسیحی در امان نبودند…جولیو برونو در آتش غضب پاپ سوخته شد و گالیله هم به خاطر حقیقت خورشید محوری تا پایان عمر مجبور به خانه نشینی گردید چرا که گفتن واقعیت های هستی ،ایمان را متزلزل و شک در ایمان مذهبی هم با منافع کشیش ها و روحانیون در تضاد بود و هر کس افکارش مترقی وعقایدش با خواسته های کلیسا همخوانی نداشت به جرم الحاد و کفر زنده زنده در آتش سوزانده می شد و چنان جو رعب انگیز و خفقان آوری بوجود آورده بودند که این دوران سیاه را دوران انگیزایسیون یعنی دوران تقتیش عقاید می نامند. برج با عظمت و سر به فلک کشیده پیزا هم از این قافله عقب نبود و با کُرنش ، تعظیم و سر فرود آوردن در برابر کلیسائی که روبروی آن قرار داشت به نوعی تسلیم بی چون و چرای فرامین کلیسا بود و می خواست نشان دهد و بگوید وقتی که من با این ابهت و منزلتم در برابر کلیسا تسلیم هستم دیگر تکلیف شما مردم معلوم است !
  هر ساله عده بیشماری برای دیدن برج کج پیزا به کشور ایتالیا سفر میکنند .جذابیت پیزا در کج بودن و احتمال فرو ریختن آن است و بر این اساس با تمهیدات فراوان همراه با تبلیغات گسترده سعی در جلوگیری از فرو ریختن آن دارند و قرار است با سیمهای فولادی آنرا مهار و به پایه آن بتون تزریق کنند که اخبار همه این موارد باز هم به دیدنی بودن و جذابیت آن می افزاید که اگر فرضاً این برج به صورت عمود بر زمین و کاملاً شاقولی بود هیچکس تمایلی به دیدن آن نداشت و اینک پیزا در رمز و راز خود و با تبسم زیرکانه ای همه توریست های جهان را می پذیرد و به نام آوری خود می بالد ولی با این دلایل گفته شده این برج تاریخی هیچگاه فرو نخواهد ریخت چرا که در زمان ساخته شدنش آنرا به عمد کج کرده اند تا سمبل و نماد قدرت کلیسا باشد .
  این برج شکل فیزیکی گوشت کوبی را دارد که قسمت سنگین ان در زمین است و دسته این گوشت کوب ، ارتفاع و طبقات آن می باشد .
  ابتدا آنرا شاقولی ساختند و سپس در کنار پایه و در سمت کلیسای مذکور چاله ای حفر کردند و آب به آن انداختند تا برج به سمت کلسیا خم شود و بعد با خشکاندن و پُر کردن این چاله تمام شواهد ساخت را محوکردند و تا به امروز همه مردم دنیا در رمز و راز آن سرگردان و شدیداً دلهره فرو ریختن آنرا دارند ! ــ احمد فتحی مدیر وبلاگ اسرار ناب هستی

 5. علیرضا رضایی راد می‌گه:

  سلام

  من سال گذشته به دیدن این برج رفتم و سپس راهی فلورانس شدم

  ممنون

 6. طارق راشد می‌گه:

  من همین الان روش وایستادم خیلی جالب

دیدگاه شما