باغ های معلق بابل

به گفته ی مورخان یونانی باغ های شگفت انگیز و زیبای بابــل به دستور شاه نبوچادنزار دوم ( بخت‌النصر دوم ) در حدود شش صد سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد است . بر طبق روایات متعدد علت احداث این باغ هدیه و پیشکشی نبوچادنزار به همسر خود آمی تیس، دختر پادشاه مادها بود. آن دو برای اتحاد و دوستی بین ملت هایشان تن به این ازدواج داده بودند. ملکه که در سرزمین مادری خود به کوهستان ســـرســبز و پوشیده از گــل و گــیاه عـــادت کرده بود با آمدن به بابــل و دیدن دشت های آفتاب سوخته و خشک آنجا دلگیر و افسرده شد . شاه نبوچادنزار دوم نیز برای شاد کردن همسرش به زیردستانش دستور داد تا کوهی مصنوعی به همراه پشت بام های ســرسـبز و پر از درخت احداث کنند .

باغ های معلق بابل

با این وجود تعداد بیشماری از تاریخ دانان و مورخان عصر جدید درباره ی وجود این باغها دچار تردید شده اند و دلیل موجه خود را مـــوجود نبودن هیچ گونه لوح و نشانی از دوران سومری ها درباره ی باغ های معـــلق بابــل میدانند . البته شرح حال هایی از قصر ها و شهر های عصر شاه نبوچادنزار دوم وجود دارد ولــی بسیار جای شگفتی است که فقط تاریخ نویسان یـــونانـــی از وجود این باغهای زیبا و سرسبز بگویند و خود باستان شناسان محلی به هیچ عنوان خبری از این باغ ها ندهند .

باغ های معلق بابل

تاریخ دانان عصر حاضر علت زبــانزد شدن باغ های معـــلق بابــل را به این صورت شرح میدهند که سربازان اسکندر مقدونی هنگامی که از بابــل به سوی کشور خود یعنی یونان بازگشتند ، برای هموطنان خود از باغ ها و بام های سرسبز و همینطور سنگ فرش های تمیز و مرتب بابــل سخن گفتند . شاعران یونانی نیز توصیفاتی را از باغ های معـــلق بابــل و از زبان این سربازان برای عصر مــــا به عنوان یکی از عجــــایب جــــهان به یادگار گذاشتند.

نظرات کاربران
 1. Mahya می‌گه:

  سلام ، ممنون از سایت و مطالب خوبتون ، تنها چیزی که در رابطه با این موضوع همیشه برای من سوال بوده اینه که دلیل نام گذاری اسم این بنا چی بوده ؟؟؟؟

 2. manita می‌گه:

  بار اول است این ها را می بینهم

 3. فریده می‌گه:

  خوشابحال امیتیس که چنین همسری داشته است

 4. shadi می‌گه:

  ی سوال؟؟؟؟؟
  چرا همه عکساش نقاشیه؟خب اگه واقعیت داره عکسشو بذارن

  • Amir Hossein می‌گه:

   مرسی از اینکه سایت مارو میخونید. همون طوری که گفته شد این بنا خیلی وقته که نابود شده و اثری ازش باقی نمونده.

 5. محمد می‌گه:

  سلام خیلی متشکر از سایتتون کاش عکسای جدید میزاشتین

 6. ستاره می‌گه:

  خیلی قشنگ بود.

 7. پیام می‌گه:

  این بنا از بین رفته (قبل از میلاد مسیح) برای همینم همه عکسا بصورت نقاشی.

دیدگاه شما