باغ‌های معلق بابل

به گفته‌ی مورخان یونانی باغ‌های شگفت‌انگیز و زیبای بابل به دستور شاه نبوچادنزار دوم (بخت‌النصر دوم) در حدود شش صد سال قبل از میلاد مسیح ساخته شد است. بر طبق روایات متعدد علت احداث این باغ هدیه و پیشکشی نبوچادنزار به همسر خود آمی‌تیس، دختر پادشاه مادها بود. آن دو برای اتحاد و دوستی بین ملت هایشان تن به این ازدواج داده بودند. ملکه که در سرزمین مادری خود به کوهستان سرسبز و پوشیده از گل و گیاه عادت کرده بود با آمدن به بابل و دیدن دشت‌های آفتاب سوخته و خشک آنجا دلگیر و افسرده شد. شاه نبوچادنزار دوم نیز برای شاد کردن همسرش به زیردستانش دستور داد تا کوهی مصنوعی به همراه پشت بام‌های سرسبز و پر از درخت احداث کنند.

باغ های معلق بابل

با این وجود تعداد بیشماری از تاریخ دانان و مورخان عصر جدید درباره‌ وجود این باغ‌ها دچار تردید شده‌اند و دلیل موجه خود را موجود نبودن هیچ گونه لوح و نشانی از دوران سومری‌ها درباره باغ‌های معلق بابل می‌دانند. البته شرح حال‌هایی از قصرها و شهرهای عصر شاه نبوچادنزار دوم وجود دارد ولی بسیار جای شگفتی است که فقط تاریخ نویسان یونانی از وجود این باغ‌های زیبا و سرسبز بگویند و خود باستان شناسان محلی به هیچ عنوان خبری از این باغ‌ها ندهند.

باغ های معلق بابل

تاریخ دانان عصر حاضر علت زبانزد شدن باغ‌های معلق بابل را به این صورت شرح می‌دهند که سربازان اسکندر مقدونی هنگامی که از بابل به سوی کشور خود یعنی یونان بازگشتند‌، برای هموطنان خود از باغ‌ها و بام‌های سرسبز و همینطور سنگ فرش‌های تمیز و مرتب بابل سخن گفتند. شاعران یونانی نیز توصیفاتی را از باغ‌های معلق بابل و از زبان این سربازان برای عصر ما به عنوان یکی از عجایب جهان به یادگار گذاشتند.

باغ‌های معلق بابل یکی از عجایب هفتگانه جهان باستان است.

پیشنهاد می‌کنیم از دیگر عجایب هفتگانه جهان باستان نیز دیدن نمایید:

 1. هرم بزگ جیزه – مصر
 2. باغهای معلق بابل – عراق
 3. مجسمه زئوس در المپیا – یونان
 4. غول رودس – یونان
 5. فانوس دریایی اسکندریه – مصر
 6. آرامگاه هالیکارناسوس – ترکیه
 7. معبد آرتمیس – ترکیه
نظرات کاربران
 1. Mahya می‌گه:

  سلام ، ممنون از سایت و مطالب خوبتون ، تنها چیزی که در رابطه با این موضوع همیشه برای من سوال بوده اینه که دلیل نام گذاری اسم این بنا چی بوده ؟؟؟؟

 2. manita می‌گه:

  بار اول است این ها را می بینهم

 3. فریده می‌گه:

  خوشابحال امیتیس که چنین همسری داشته است

 4. shadi می‌گه:

  ی سوال؟؟؟؟؟
  چرا همه عکساش نقاشیه؟خب اگه واقعیت داره عکسشو بذارن

  • Amir Hossein می‌گه:

   مرسی از اینکه سایت مارو میخونید. همون طوری که گفته شد این بنا خیلی وقته که نابود شده و اثری ازش باقی نمونده.

 5. محمد می‌گه:

  سلام خیلی متشکر از سایتتون کاش عکسای جدید میزاشتین

 6. ستاره می‌گه:

  خیلی قشنگ بود.

 7. پیام می‌گه:

  این بنا از بین رفته (قبل از میلاد مسیح) برای همینم همه عکسا بصورت نقاشی.

 8. کریم چنانی می‌گه:

  من الان بین مرز عراق و کویت هستم مرز سفوان بایکی از دوستان صحبت همین باغهای معلق شد که اومدم جستجو کنم که سایت شما جواب من رو داد تشکر.

 9. Mahan می‌گه:

  عالی بود مرسی

دیدگاه شما