قلعه‌ی صلاح الدین

قلعه‌ی صلاح‌الدین قاهره یکی از محبوبترین جاذبه های گردشگری در مصر است و بخاطر نسیم خنکی که در آن منطقه می‌وزد به آن لقب “گنبد مملو از باد” را داده‌اند. تپه‌ی ماکاتان سال‌های سال است که بخاطر فزونی بازدیدکنندگانش از اهمیت بالایی برخوردار است و در گذشته توسط فردی به نام عبید که حاکم قلعه بود از یورش صلیبیون محافظت می‌شد.

قلعه ی صلاح الدین در قاهره

تاریخچه قلعه‌ی صلاح‌الدین

این بنا شامل مسجد بزرگی بنام‌های مسجد محمد علی می‌باشد که بین سال‌های ۱۸۲۸ تا ۱۸۴۸ برای یادبود توسان پاشا، بزرگترین پسر محمد علی که در سال ۱۸۱۶ درگذشت ساخته شد. علاوه بر این مساجد آل‌نصیر و سلیمان‌پاشا نیز هستند که جزو اولین مساجدی می‌باشند که به سبک عثمانی ساخته شده‌اند‌. همچنین در قلعه موزه‌ی نظامی و موزه ی پلیس و مساجد قدیمی نیز وجود دارد که در نمای شرقی قاهره کاملا قابل رویت هستند‌. این قلعه بجز در زمان حاکم عباسی برای جلوگیری از پیشروی صلیبیون‌، هرگز بعنوان پایگاه نظامی مورد استفاده قرار نگرفت‌.

با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های آن زمان صلاح‌الدین و جانشینانش قلعه را با استحکامات غیر قابل نفوذ در حدود یک قرن ساختند. افسانه‌ای قدیمی در مورد قلعه وجود دارد که می‌گوید صلاح‌الدین تکه گوشت‌هایی را در اطراف قاهره آویزان می‌کرده که بعد از یک روز فاسد می‌شدند و فقط در ارگ به مدت چند روز سالم می‌ماندند برای همین قلعه به یک مکان استراتژیک تبدیل شد که می‌توانستند چندین روز با ذخیره‌ی غذایی خود در آنجا زندگی کنند.

قلعه ی صلاح الدین در قاهره

صلاح‌الدین در درون دیوارها قلعه که ارتفاعی در حدود ده متر و پهنایی در حدود سه متر داشت، منافذی را کار گذاشته بود که از بالا آمدن سربازان دشمن به داخل قلعه جلوگیری کند. هم اکنون نمی‌‌توان از این مناطق بازدید کرد چرا که پس از صلاح الدین‌، انگلیسی‌ها دست به تخریب اکثر این مکان ها زده‌اند.

قلعه ی صلاح الدین در قاهره

آل‌کمیل برادر زاده‌ی صلاح‌الدین با ساختن دو قلعه‌ی دیگر، ارگ را تقویت نمود. برج اسلحه سازی و برج شن -که سه برابر برج اسله سازی بود- را به این جهت ساختند که گذرگاه باریک بین ارگ و تپه‌ی ماکاتان را تحت کنترل خود قرار دهد. بغیر از این دو برج، چند برج دیگر نیز در طی قرون مختلف به اطراف ارگ اضافه شد که سه تا از آنها هنوز موجود است. امروزه یکی از جاذبه‌های اصلی مصر ارگ می‌باشد و با ساختن و اضافه کردن چندین بنای اسلامی دیگر زیبایی وصف نشدنی را به قاهره داده است.

مشاهده ویدیوی قلعه ی صلاح الدین در آپارات


قلعه صلاح الدین یکی از عجایب هفتگانه قرون وسطی می‌باشد.

خواندن دیگر عجایب هفتگانه قرون وسطی را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. ارگ قاهره – مصر
 2. کلونی ابی – فرانسه
 3. کلیسای جامع الی – انگلستان
 4. دیوار بزرگ چین – چین
 5. ایا صوفیه – ترکیه
 6. کامل الشکوفه – مصر
 7. برج پیزا – ایتالیا
 8. برج نانجینگ – چین
 9. کولوسئوم روم – ایتالیا
 10. استون هنج – انگلستان
 11. تاج محل – هند
دیدگاه شما