موجودات شگفت انگیز جنگل آمازون

جنگل های آمازون یکی از مناطق مهم کره زمین میباشد که اسرار زیادی را در خود جای داده است. یکی از این شگفتی ها، موجودات عجیبی هستند که در آن زندگی میکنند. اکثر ما نام حیواناتی مانند خفاش های خون آشام، پیرانیا و آناکوندا را شنیده ایم، اما این تنها قطره ای از دریای بیکران شگفتی در آمازون میباشد. در این مطلب با ده موجود عجیب و غریب جنگل های آمازون، که کمتر شناخته شده اند، بیشتر آشنا میشویم.

ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

کینکاجو

این جانور از هم خانواده راکن ها به حساب میآید و دارای دمی طلایی رنگ است. کینکاجو که خرس عسل نیز نامیده میشود، عمدتا در شاخ و برگ درختان زندگی میکند و غذای اصلی اش نیز میوه ی درختان است. این جانور با توانایی بالا رفتن از شاخه ها و با استفاده از زبان ۱۲ سانتی متری خود، میوه ی درختان را میچیند و شهد گل ها را میمکد.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

مارماهی الکتریکی

این جانور در رودخانه های کم عمق و تیره زندگی میکند و دارای صدها ولت نیروی الکتریکی است که میتواند یک انسان بالغ را کاملا بی حس کند. این حیوان که دارای دید بسیار ضعیفی است، از حرکت قربانیان پی به وجود آنها میبرد. مرگ منسوب به این حیوان احتمالا به خاطر غرق شدن در زمان فلج شدن است. علی رغم نام این جانور، مارماهی الکتریکی به مارماهی های معمولی شباهتی ندارد و بیشتر به گروه ماهی های الکتریکی چاقو مربوط میشود.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

قورباغه سمی دارتی

این قورباغه های رنگین پوست، در زمره سمی ترین موجودات کره زمین قرار دارند. درواقع رنگ بلقوه آنها، هشداری برای شکارچیان و دشمنانشان میباشد. این جانور آنقدر زهر آگین است که شکارچیانش صرفا با لمس کردن پوست آن از پای در میآید. دانشمندان به این موجودات قورباغه سمی دارتی میگویند، به این دلیل که سرخپوستان برای سمی کردن دارت های خود از آنها استفاده مینمودند.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

مورچه گلوله

این جانور بزرگترین مورچه جهان است و تا اندازه ی انگشت کوچک یک انسان بالغ رشد میکند و دارای نیشی همانند زنبورها میباشد. برخلاف بسیاری از مورچه ها، این جانوران در طول روز بصورت انفرادی حرکت میکنند و به فعالیت روزانه خود میپردازند، با وجود اینکه زندگی اجتماعی دارند و در لانه هایی که معمولا در زیر درختان میسازند زندگی میکنند. منشا نام این جانور نامشخص است. شاید بخاطر اندازه اش باشد و یا بدلیل درد ناشی از نیش این مورچه که همانند درد گلوله است. در برخی از مناطق به این موجودات، مورچه ۲۴ ساعته نیز میگویند. به این خاطر که مدت زمان از بین رفتن درد نیش آن در حدود ۲۴ ساعت است. در گذشته پسران قبایل برای اثبات رسیدن به سن بلوغ، نیش این مورچگان را بدون صدا تحمل میکردند.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

مارمولک عیسی

این نوع مارمولک در هنگام فرار از دست شکارچیان بر روی سطح آب با سرعتی در حدود ۵ مایل در ساعت میدَود. جانور با استفاده وزن خود و همچنین کشش سطحی آب میتواند مدت محدودی بر روی آب حرکت کند اما قوانین فیزیکی و طبیعی، بزودی او را مجبور به شنا کردن خواهد کرد.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

خفاش ماهیگیر

نوعی خفاش است که همانند عقاب ها، با پنجه ی خود حشرات و ماهی ها را شکار میکند. این موجود تنها نوع از خفاش هاست که قادر به شکار ماهی است. به این حیوان خفاش بالداگ نیز میگویند، چرا که همانند این نوع سگ دارای پوزه ای برآمده است.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

قورباغه شیشه ای

پوست این قورباغه کاملا شفاف است به طوری که میتوان اجزای داخلی بدن، از جمله پنپاژ قلبش را مشاهده کرد. شناسایی قورباغه شیشه ای وقتی در کنار گیاهان قرار میگیرد، بسیار دشوار میشود و به او کمک میکند تا از چنگال شکارچیانش مخفی بماند.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

سر بادام زمینی

این حشره عجیب دارای سری قوز میباشد که آن را شبیه به یک بادام زمینی کرده است. البته هنوز کاربرد دقیق سر این حشره مشخص نشده، اما دانشمندان اعتقاد دارند، بخاطر استتار از دست شکارچیانش میباشد. این حشره به ظاهر بی دفاع از لک های روی بدنش نیز برای فریب شکارچیان بهره میگیرد.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

potoo

این موجود در طول روز بر روی شاخه و برگ خشک به استراحت مشغول میشود و خود را بصورت محیط اطرافش در میآورد. در عوض در شب به فعالیت و شکار مشغول میشود و از حشرات در حال پرواز تغذیه میکند. در واقع potoo نوعی جانور شبگرد است. جالب اینجاست که جوجه های این جانور نیز بصورت بی حرکت در وضعیت خود میمانند و خود را شبیه به قارچ میکنند.


ده موجود شگفت انگیز جنگل های آمازون

ماهی کاندیرو

این موجود زشت که به ماهی خلال دندان نیز شهرت دارد، به صورت انگل در موجودات دیگر زندگی میکند. جالب است بدانید که خلاص شدن از دست این جانور تنها با عمل جراحی امکان پذیر است.

نظرات کاربران
 1. صدف می‌گه:

  جلل خالق

 2. مهرزاد می‌گه:

  واقعا اطلاعات عالی ای بود ، شماره ۲ از همه عجیب تر بود

 3. مهدی می‌گه:

  تبارک الله احسن الخالقین

 4. موژان می‌گه:

  واقعا شگفت آور بود!!!خدا جونم دمت گرم…

 5. لاله می‌گه:

  ای بد نبود ولی کم بود

 6. علیرضا می‌گه:

  ای وایِ من!!!

 7. امین می‌گه:

  خداوندا در عجبیم و ناتوان حتی در درک حتی در فکر کردن به این همه مخلوق که تو چگونه در گوش تک تک شان می خوانی کجا روند و چه خورند خدایا مدیریت اعماق اقیانوس /سطح زمین /زیر زمین /هوا /سخت نییییییییییییییییییییست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 8. سوگند می‌گه:

  من عاشق این اوستا کریمم……….

 9. مهدی می‌گه:

  جل جلاله و عظم شانه
  فتبارک الله احسن الخالقین

 10. الی می‌گه:

  من شنیدم که توی جنگل امازون یه سری خون اشاما هستن…بخاطر همین کلی راجبش دارم تحقیق میکنم!پس ممنون میشم اگه کسی اطلاعاتی در موردشون تو جنگل امازون داره سریعا بهم خبر بده!
  ممنون..

 11. HOSSEIN می‌گه:

  تمام اینها جزوه ای کوچک از عظمت خداست

 12. ریحانه می‌گه:

  خون اشام ها موجودات بسیار ریزی ان که برپوست حیواناتی مثل ماهی ها مینشینن انها رو میکشند با ما کاری ندارن

 13. لیلی می‌گه:

  عاااااااااالی خیلی ب کامل کردن مقاله م کمک کرد ممنووووووون

 14. مریم می‌گه:

  اره یه نوع خرسه چیزه زیادی نمی دونم فقط می دونم خرسه

 15. نوشین می‌گه:

  عالییییی بود

 16. مهرداد می‌گه:

  بد نیست

 17. حنا می‌گه:

  یا خدا…… اینا دیگه چیه … به حقه چیزای ندیده …. همش فتوشاپه خخخخخخ

 18. عرفان می‌گه:

  جلل الخالق خدایا از تو ممنونم ک این همه موجودو نگه میداری یا الله

دیدگاه شما